مقالات روانشناسی

گزیده ای از کتاب ها و

مقالات روان‎شناسی

نوجوان

دوره نوجوانی، دوره انتقال از كودكی به بزرگسالی است. در اين دورۀ سرشار از ابهام و آسیب‌پذیری، به دليل شروع دوران بلوغ، تغييرات و تحولات جسمی و روانی و اجتماعی در فرد پديد می‎آيد. به نحوی كه نوجوان در پايان اين دوره هويت جنسی و اجتماعی خويش را پيدا کرده و برای پذيرش مسئوليت‌های فردی و اجتماعی آماده می‎شود.

در این دوره نوجوان تحت تاثیر منابع و افراد گوناگونی چون والدین، معلمان، گروه همسالان و قواعد اجتماعی، فرهنگی و مذهبی قرار دارد.

برای سلامتی و بهداشت جسمی و روانی دوره نوجوانی، داشتن اطلاعات و راهنمایی‌های لازم، یک ضرورت مسلم و مهم‎ترین نیاز نوجوانان در مرحله انتقال و گذر از دوران کودکی به بزرگسالی است.

پدران و مادران

تربيت شريف‌ترين عملی است كه انسان در رابطه با خود و ديگران می‎تواند به انجام برساند. تربيت چه از نقطه نظر ريشه لغوی، چه از لحاظ معنا، اشاره دارد به رشد دادن انسان. این رشد شامل رشد جسمی و رشد روانی است که شخصیت و آینده فرد را رقم میزند.

اصلی ترین افراد تاثیر‎گذار بر تربیت هر انسان، والدین او هستند و به همین دلیل باید به خوبی با مسیر رشد فرزند و مسائلی که در این راه با آن مواجه خواهند شد، آشنا باشند.

 ما در این بخش برای روشن شدن نقش تربيتی پدر و مادر، مروری می‎كنيم بر مقالات و کتاب های تربیتی، با امید بر اینکه فرزندانی سالم و موفق را پرورش دهیم و همواره والدین را در این راه کمک کنیم.

همسران و خانواده

 همۀ ما به خانواده‌ای تعلق داریم، ولی از جهات بسیار در همین زمینه، دارای تفاوت‎ها و اختلافاتی هستیم. همینطور در رابطه با همسر خود نیز همین چالش را داریم.

سوال این است که عامل این اختلافات کیست و چرا به وجود می‎آیند؟ راه حل اختلافات و درک نکردن‎ها چیست ؟ چگونه می‎توانیم خانواده‎ای خوشبخت و دارای حداقل تنش‎ها را داشته باشیم و فضای خانواده را  گرم و صمیمی‎تر کنیم؟

در این بخش از مقالات با هدف ایجاد خانواده‎ای خوشبخت و سعادت‎مند، به روابط ، دغدغه‎ها و مسائل بین همسران و خانواده می‎پردازیم .

معلمان و مشاوران

خصوصیات ذاتی و زمینه‌‏های تربیتی افراد برای معلم و یا مشاور بودن، متفاوت و نسبی است به این معنی که برخی برای معلم شدن دارای ویژگی‌‏های بارزتر و برجسته‌تری نسبت به دیگران هستند، اما بیشتر افراد با کارآموزی صحیح و آشنایی با اصول تعلیم و تربیت می‌توانند در کار معلمی افراد موفقی باشند.

بدیهی است هرقدر دانسته‎های علمی و روحیات انسانی «معلم» گسترده‌تر باشد به همان نسبت نفوذ و سیطره معلم بر شاگردانش عمیق‌تر خواهد بود.

در این بخش از مقالات به ویژگی‎های علمی و معنوی  یک معلم و مشاور خوب می‎پردازیم و همچنین تکنیک‎های تدریس و راه‎ حل چالش‎های معلمان را بیان می‎کنیم.

 

کودک

کودکان از بدو تولد در حال یادگیری هستند و  به عبارتی مانند دوربین فیلم‎برداری عمل می‎کنند. درک و چگونگی برقراری ارتباط مثبت با کودک به صورت چشم‎گیری در شکل‎گیری و اساس شخصیت او دخیل است.

کودکان بر کلمات و حرکات ما دقت و تمرکز زیادی دارند و رفتار های ‎ما تا حد بسیار زیادی بر زندگی و روحیات آنان اثر دارد و آینده آن‎ها را تحت‎تأثیر قرار خواهد داد.

 مقالات این بخش در خصوص راهنمایی والدین برای درک بیشتر کودکان و کمک به آن‎ها در راستای استحکام شخصیت و ایجاد شخصیت سالم  در فرزندانمان است.

شخصیت

پرسشی که هر انسان در تاریخ حیات با آن مواجه است و بی‏‎شمار پاسخ هم به آن داده شده است، سوال از کیستی خود است. بعضی انسان‏‎ها این جواب‏‎ها را کافی می‏‎دانند و بعضی دیگر در تلاشی خستگی ناپذیر، همچنان به دنبال جواب نهایی هستند.

در این بخش از مقالات، ما در موضعی قرار داریم که می‏‎خواهیم شما را در شناساندن کیستی خودتان و نیز کیستی دیگری که با شما و در کنار شما زندگی می‏‎کند، یاری کنیم.